Manaleak Tournament Center – March Decklists

Decklists from our Ravnica Allegiance Win-a-Box Standard Championship (9th March 2019) and Modern Win-a-Box tournament (16th March 2019).

Top 8 finalists for Ranvica Allegiance Standard Championship at Manaleak
Top 8 finalists for Ranvica Allegiance Standard Championship at Manaleak Birmingham.

This past few weeks saw some good crowds of players competing here at Manaleak – first in our Ravnica Allegiance Standard Championship, then a week later in our Modern Win-a-Box tournament.

For upcoming tournaments visit our Facebook events and pre-registrations page.

Those of you interested in how tournament play is going to be affect by Wizards Play Network Changes, check out Kirsty McIntyre’s all-you-need-to-know breakdown.

Top Eight finalists for Ranvica Allegiance Standard Championship at Manaleak Birmingham.

Ravnica Allegiance Standard Championship

9th March 2019

After five rounds and a gruelling Top 8, we had our winner!! Daniel Quinsey playing tried and tested Mono Red, proving that Mono Blue isn’t the only one coloured deck to watch out for in Standard.

Thanks to all who came – the shop had a great vibe all day! – and special congratulations to everyone else who made it through to the Top 8.

Here are the Top 8 decklists for our Ravnica Allegiance Win-a-Box Standard Championship:

Daniel Quinsey, Ravnica Allegiance Standard Champion.

Winner – Daniel Quinsey (Mono Red)

Main Deck

Creatures:
4 – Fanatical Firebrand
4 – Ghitu Lavarunner
4 – Goblin Chainwhirler
4 – Runaway Steam-kin
4 – Viashino Pyromancer

Spells:
3 – Experimental Frenzy
4 – Lightning Strike
4 – Light up the Stage
4 – Shock
4 – Skewer the Critics

Lands:

21 – Mountain

Sideboard

2 – Fiery Cannonade
1 – Mountain
1 – Banefire
2 – Fight with Fire
4 – Lava Coil
2 – Rekindling Phoenix
3 – Treasure Map

2. Michael James

Main Deck

Creatures:
4 – Crackling Drake
4 – Enigma Drake
2 – Niv-Mizzet, Parun

Spells:
2 – Shock
4 – Opt
4 – Chart a Course
3 – Dive Down
4 – Discovery // Dispersal
4 – Deafening Clarion
4 – Lava Coil
1 – Beacon Bolt
1 – Search for Azcanta // Azcanta, the Sunken Ruin

Lands:
4 – Steam Vents
3 – Sacred Foundry
4 – Clifftop Retreat
4 – Glacial Fortress
4 – Hallowed Fountain
4 – Sulfur Falls

Sideboard

2 – Ral, Izzet Viceroy
2 – Justice Strike
2 – Expansion // Explosion
3 – Negate
2 – Disdainful Stroke
2 – Lyra Dawnbringer
1 – Banefire
1 – Star of Extinction

3. Freddie Barber

Main Deck

Creatures:
4 – Llanowar Elves
4 – Gruul Spellbreaker
4 – Zhur-Taa Goblin
4 – Nullhide Ferox
4 – Pelt Collector
4 – Skarrgan Hellkite
2 – Kraul Harpooner

Rhythm of the Wild (RNA)
Rhythm of the Wild

Spells:
4 – Rhythm of the Wild
4 – Lightning Strike
4 – Growth Chamber

Lands:
4 – Rootbound Crag
4 – Stomping Ground
8 – Forest
6 – Mountain

Sideboard

3 – Shapers’ Sanctuary
4 – Lava Coil
2 – Cindervines
2 – Fiery Cannonade
4 – Collision // Colossus

4. Ian Firth

Main Deck

Pteramander (RNA)
Pteramander
Creatures:
4 – Pteramander
4 – Tempest Djinn
4 – Siren Stormtamer
4 – Merfolk Trickster
3 – Mist-Cloaked Herald

Spells:
4 – Curious Obsession
4 – Opt
4 – Wizard’s Retort
2 – Chart a Course
1 – Essence Capture
3 – Dive Down
2 – Spell Pierce
1 – Negate
1 – Entrancing Melody

Lands:
19 – Island

Sideboard

1 – Island
1 – Essence Capture
1 – Entrancing Melody
3 – Negate
3 – Exclusion Mage
3 – Surge Mare
3 – Deep Freeze
1 – Disdainful Stroke

5. Robert Whitehouse

Main Deck

Creatures:
2 – Niv-Mizzet, Parun

Niv-Mizzet, Parun (GRN)
Niv-Mizzet, Parun

Spells:
4 – Wilderness Reclamation
4 – Chemister’s Insight
4 – Expansion // Explosion
2 – Fiery Growth
4 – Growth Spiral
4 – Shivan Fire
4 – Sinister Sabotage
2 – Syncopate
2 – Search for Azcanta // Azcanta, the Sunken Ruin
2 – Opt

Lands:
4 – Breeding Pool
4 – Hinterland Harbour
4 – Rootbound Crag
4 – Steam Vents
4 – Stomping Ground
4 – Sulfur Falls
2 – Island
1 – Mountain

Sideboard

2 – Rekindling Phoenix
2 – Entrancing Melody
2 – Negate
2 – Biogenic Ooze
2 – Atzocan Archer
1 – Gift of Paradise
1 – Niv-Mizzet, Parun
1 – Crushing Canopy

6. Johnathan Harpin

Main Deck

Creatures:
2 – Dire Fleet Daredevil
4 – Hostage Taker
2 – Niv-Mizzet, Parun
4 – Rekindling Phoenix
2 – Siege-Gang Commander
4 – Thief of Sanity

Spells:
4 – Bedevil
3 – Carnival // Carnage
4 – Lava Coil
4 – Thought Erasure
2 – Discovery // Dispersal

Lands:
4 – Blood Crypt
4 – Dragonskull Summit
4 – Drowned Catacomb
1 – Mountain
4 – Steam Vents
4 – Sulfur Falls
4 – Watery Grave

Sideboard

1 – Angrath, the Flame-Chained
1 Cry of the Carnarium
2 – Disdainful Stroke
3 – Duress
2 – Moment of Craving
2 – Negate
1 – Shivan Fire
2 – Eldest Reborn
1 – Unmoored Ego

7. James Lawton

Main Deck

Creatures:
4 – Merfolk Trickster
1 – Mist-Cloaked Herald
4 – Pteramander
4 – Siren Stormcaller
4 – Tempest Djinn

Spells:
1 – Chart a Course
4 – Dive Down
1 – Entrancing Melody
2 – Essence Capture
1 – Negate
4 – Opt
3 – Spell Pierce
4 – Wizard’s Retort
4 – Curios Obsession

Lands:
19 – Island

Sideboard

1 – Deep Freeze
1 – Disdainful Stroke
3 – Entrancing Melody
2 – Essence Capture
1 – Island
1 – Jace, Cunning Castaway
3 – Negate
3 – Surge Mare

Goblin Chainwhirler (DOM)
Goblin Chainwhirler

8. Tomas Sukaitis

Main Deck

Creatures:
4 – Viashino Pyromancer
3 – Goblin Chainwhirler
4 – Ghitu Lavarunner
4 – Runaway Steam-kin
4 – Fanatical Firebrand

Spells:
4 – Shock
4 – Light up the Stage
4 – Experimental Frenzy
4 – Lightning Strike
4 – Wizard’s Lightning

Lands:
4 – Stomping Ground
4 – Rootbound Crag
13 – Mountain

Sideboard

4 – Lava Coil
2 – Treasure Map
3 – Collision // Colossus
4 – Cindervines
1 – Rekindling Phoenix
1 – Goblin Chainwhirler

Manaleak Modern Win-a-Box Tournament

16th March 2019

40 players turned up on a rainy Saturday to battle it out for the top cut at our win-a-box tournament.

With some players dropping before the final play-offs, the top 8 chose to split the pool. Here, in order of final rankings, are the decks that made it through:

Matthew Thomson

Main Deck

Creatures:
4 – Goblin Guide
4 – Monastery Swiftspear
4 – Eidolon of the Great Revel

Eidolon of the Great Revel (JOU)
Eidolon of the Great Revel

Spells:
4 – Lightning Bolt
4 – Lava Spike
4 – Rift Bolts
4 – Light up the Stage
4 – Lightning Helix
4 – Boros Charm
4 – Skull Crack
2 – Skewer the Critics

Lands:
4 – Wooded Foothills
4 – Bloodstained Mire
3 – Inspiring Vantage
2 – Arid Mesa
2 – Sacred Foundary
1 – Stomping Ground
2 – Mountains

Sideboard

1 – Smash to Smithereens
2 – Destructive Revelry
2 – Path to Exile
2 – Tormod’s Crypt
2 – Searing Blood
1 – Ancient Grudge
1 – Surgical Extraction
1 – Rest in Peace
1 – Searing Blaze
2 – Kor Firewalker

Dale Young

Main Deck

Creatures:
4 – Noble Hierarch
4 – Mausoleum Wanderer
2 – Selfless Spirits
2 – Phantasmal Image
2 – Rattlechains
4 – Supreme Phantom
4 – Drogskol Captain
4 – Spell Queller
1 – Reflector Mage
1 – Deputy of Detention
1 – Kira, Great Glass-Spinner
1 – Eidolon of Rhetoric

Spells:
4 – Collected Company
3 – Aether Vial
2 – Path to Exile

Lands:
4 – Flooded Strand
3 – Misty Rainforest
3 – Botanical Sanctum
3 – Horizon Canopy
1 – Seachrome Coast
1 – Temple Garden
1 – Hallowed Fountain
1 – Breeding Pool
1 – Moorland Haunt
1 – Forest
1 – Plains
1 – Island

Noble Hierarch (CON)
Noble Hierarch

Sideboard

2 – Thalia, Guardian of Thraben
1 – Eidolon of Rhetoric
3 – Knight of Autumn
1 – Path to Exile
2 – Mana Leak
1 – Echoing Truth
2 – Rest in Peace
2 – Stony Silence
1 – Settle the Wreckage

Johnathan Fox

Main Deck

Spells:
3 – Engineered Explosives
4 – Ensnaring Bridge
1 – Witchbane Orb
4 – Whir of Invention
4 – Welding Jar
4 – Chalice of the Void
4 – Ancient Stirrings
3 – Mishra’s Bauble
1 – Damping Sphere
1 – Sword of the Meek
4 – Mox Opal
2 – Sorcerous Spyglass
1 – Tormod’s Crypt
1 – Crucible of Worlds
1 – Thopter Foundry
1 – Bottled Cloister

Lands:
4 – Spire of Industry
4 – Glimmervoid
4 – Tolaria West
2 – Island
1 – Inventors’ Fair
1 – Ipnu Rivulet
1 – Academy Ruins
1 – Tectonic Edge
3 – Botanical Sanctum

Sideboard

4 – Spellskite
2 – Sorcerous Spyglass
1 – Ghirapur Aether Grid
1 – Jester’s Cap
2 – Tezzeret, Agent of Bolas
1 – Tezzeret the Seeker
2 – Sai, Master Thopterist
1 – Grafdigger’s Cage
1 – Torpor Orb

Richard Carr

Main Deck

Creatures:
4 – Noble Hierarch
4 – Glistener Elf
4 – Blighted Agent
1 – Isochron Myr
1 – Spellskite

Spells:
4 – Mishra’s Bauble
4 – Might of Old Krosa
4 – Vines of Vastwood
4 – Blossoming Defence
4 – Mutagenic Growth
1 – Groundswell
1 – Twisted Image
2 – Distortion Strike
3 – Become Immense
4 – Inkmoth Nexus

Lands:
2 – Pendelhaven
1 – Verdant Catacombs
2 – Misty Rainforest
4 – Wooded Foothills
2 – Windswept Heath
2 – Breeding Pool
2 – Forest

Sideboard

1 – Twisted Image
2 – Shapers’ Sanctuary
2 – Nature’s Claim
1 – Dissenter’s Deliverance
1 – Nissa, Voice of Zendikar
1 – Viridian Corruptor
1 – Spellskite
1 – Grafdigger’s Cage
1 – Faerie Macabre
1 – Dispel
1 – Dismember
2 – Spell Pierce

Kieran Randazzo

Main Deck

Creatures:
4 – Prized Amalgam
4 – Bloodghast
4 – Narcomoeba
4 – Stinkweed Imp
2 – Golgari Thug

Spells:
4 – Creeping Chill
4 – Cathartic Reunion
4 – Faithless Looting
4 – Life from the Loam
3 – Shriekhorn
3 – Conflagrate
1 – Dark Blast

Lands:
3 – Wooded Foothills
2 – Arid Mesa
1 – Bloodstained Mire
3 – Copperline Gauge
2 – Gemstone Mine
2 – Blood Crypt
2 – Stomping Ground
2 – Dakmor Salvage
2 – Mountain

Sideboard

4 – Leyline of the Void
4 – Nature’s Claim
2 – Collective Brutality
2 – Duress
2 – Lightning Axe
1 – Darkblast

Bloodghast (ZEN)
Bloodghast

Christopher Bennet

Main Deck

Creatures:
4 – Bloodghast
2 – Golgari Thug
2 – Narcomoeba
4 – Prized Amalgam
4 – Stinkweed Imp

Spells:
4 – Cathartic Reunion
2 – Conflagrate
4 – Creeping Chill
1 – Darkblast
4 – Faithless Looting
4 – Life from the Loam
4 – Shriekhorn

Lands:
4 – Wooded Foothills
3 – Copperline Gorge
2 – Blood Crypt
1 – Mana Confluence
2 – Bloodstained Mire
2 – Stomping Ground
2 – Mountain
2 – Gemstone Mine
1 – Dakmor Salvage

Sideboard

3 – Ancient Grudge
1 – Assassin’s Trophy
1 – Darkblast
3 – Lightning Axe
4 – Nature’s Claim
2 – Ravenous Trap
1 – Vengeful Pharoah

George Youens

Main Deck

Creatures:
1 – Scourge Devil
1 – Golgari Thug
4 – Narcomoeba
4 – Bloodghast
4 – Prized Amalgam
4 – Stinkweed Imp

Spells:
2 – Darkblast
3 – Life from the Loam
3 – Shriekhorn
3 – Conflagrate
4 – Creeping Chill
4 – Cathartic Reunion
4 – Faithless Looting

Lands:
1 – Swamp
1 – Forest
2 – Mountain
1 – Stomping Grounds
1 – Overgrown Tomb
1 – Blood Crypt
1 – City of Brass
1 – Dakmor Salvage
1 – Ghost Quarter
1 – Steam Vents
4 – Copperline Gorge
4 – Wooded Foothills

Sideboard

1 – Ghost Quarter
3 – Pithing Needle
3 – Lightning Axe
4 – Nature’s Claim
1 – Assasin’s Trophy
2 – Ancient Grudge
1 – Grow to the Bone

Ugin, the Spirit Dragon (FRF)
Ugin, the Spirit Dragon

Jason Mckay

Main Deck

Creatures:
2 – Walking Ballista
3 – Wurmcoil Engine
1 – World Breaker
2 – Ulamog, the Ceaseless Hunger
4 – Karn Liberated
2 – Ugin, the Spirit Dragon

Spells:
4 – Oblivion Stone
4 – Expedition Map
4 – Chromatic Star
4 – Chromatic Sphere
4 – Sylvan Scrying
3 – Relic of Progenitus
4 – Ancient Stirrings

Lands:
4 – Urza’s Tower
4 – Urza’s Power Plant
4 – Urza’s Mine
1 – Sanctum of Ugin
1 – Ghost Quarter
1 – Buried Ruin
4 – Forest

Sideboard

1 – Emrakul, the Promised End
3 – Thought-Knot Seer
3 – Thragtusk
2 – Surgical Extraction
3 – Nature’s Claim
2 – Spatial Contortion
1 – Dismember

Manaleak Tournament Center - March Decklists
Manaleak Tournament Center - March Decklists
Decklists from Ravnica Allegiance Win-a-Box Standard Championship (9th March 2019) and Modern Win-a-Box tournament (16th March 2019) at Manaleak Tournament Center, Birmingham (UK).
http://www.Manaleak.com
Manaleak.com

Please let us know what you think below...

Visit our Manaleak online store for the latest Magic: the Gathering singles, spoilers, exclusive reader offers, sales, freebies and more!

Magic The Gatherig Freebies Giveaways