Chesham 2012 PTQ Seattle Top 8 Deck Lists

1125
2011 Pro Tour Honolulu Qualifiers – PTQ Honolulu Schedule

 

Chesham 2012 PTQ Seattle Top 8 Deck Lists

Winner – Aaron Biddle

4 Delver of Secrets
4 Geist of St Traft
4 Restoration Angel
4 Snapcaster Mage
2 Sword of War and Peace
1 Dismember
3 Gitaxian Probe
3 Gut Shot
3 Mana Leak
4 Ponder
2 Thought Scour
4 Vapor Snag
3 Cavern of Souls
4 Glacial Fortress
2 Moorland Haunt
4 Seachrome Coast
8 Island
1 Plains

Sideboard

3 Celestial Purge
1 Dismember
2 Dissipate
2 Divine Offering
2 Hero of Bladehold
1 Mental Misstep
2 Phantasmal Image
2 Tamiyo, the Moon Sage

Finalist – Chris Cooper

4 Arbor Elf
4 Birds of Paradise
1 Craterhoof Behemoth
4 Elvish Archdruid
4 Elvish Visionary
1 Ezuri, Renegade Leader
4 Llanowar Elves
4 Restoration Angel
3 Soul of the Harvest
2 Village Bellringer
4 Genesis Wave
4 Green Sun’s Zenith
3 Cavern of Souls
3 Razorverge Thicket
2 Sunpetal Grove
13 Forest

Sideboard

1 Acidic Slime
2 Celestial Purge
1 Crushing Vines
1 Gavony Township
2 Mortarpod
1 Plummet
1 Sigarda, Host of Herons
4 Thalia, Guardian of Thraben
1 Thragtusk
1 Wolfir Silverheart

Semifinalist – Ian Bennett

1 Acidic Slime
4 Avacyn’s Pilgrim
4 Birds of Paradise
4 Blade Splicer
2 Borderland Ranger
1 Deceiver Exarch
3 Elvish Visionary
1 Fiend Hunter
1 Frost Titan
2 Phatasmal Image
1 Phyrexian Metamorph
4 Restoration Angel
1 Solemn Simulacrum
1 Sun Titan
2 Thragtusk
4 Birthing Pod
2 Gavony Township
7 Forest
2 Island
2 Plains

Sideboard

3 Celestial Purge
2 Crushing Vines
1 Deadeye Navigator
1 Elesh Norn, Grand Cenobite
2 Garruk Relentless
1 Slayer of the Wicked
1 Stingerfling Spider
3 Thalia, Guardian of Thraben
1 Viridian Corrupter

Semifinalist – Charlie Grover

4 Arbor Elf
4 Avacyn’s Pilgrim
4 Birds of Paradise
1 Craterhof Behemoth
4 Elvish Archdruid
4 Llanowar Elves
4 Palladium Myr
4 Primeval Titan
1 Thragtusk
2 Wolfir Silverheart
1 Beast Within
4 Green Sun’s Zenith
3 Gavony Township
4 Glimmerpost
4 Razorverge Thicket
12 Forest

Sideboard

1 Beast Within
1 Crushing Vines
1 Elderscale Wurm
1 Gavony Township
2 Gutter Grime
1 Melira, Sylvok Outcast
1 Plummet
3 Sword of War and Peace
2 Thragtusk
2 Wolfir Silverheart

Quaterfinalist – Jonathan Randle

4 Delver of Secrets
4 Geist of St Traft
3 Restoration Angel
4 Snapcaster Mage
2 Runechanter’s Pike
1 Sword of War and Peace
1 Dismember
4 Gitaxian Probe
3 Gut Shot
3 Mana Leak
4 Ponder
4 Thought Scour
4 vapour Snag
4 Glacial Fortress
2 Moorland Haunt
4 Seachrome Coast
8 Island
1 Plains

Sideboard

4 Celestial Purge
2 Dissipate
1 Gut Shot
1 Mental Misstep
2 Mutagenic Growth
2 Phantasmal Image
1 Steel Sabotage
1 Sword of War and Peace
1 Talrand, Sky Summoner

Quarterfinalist – Peter Dun

4 Chandra’s Phoenix
2 Chronomaton
2 Grim Lavamancer
1 Spikeshot Elder
4 Stormblood Beserker
4 Stromkirk Noble
2 Thundermaw Hellkite
2 Koth of the Hammer
3 Arc Trail
2 Dismember
3 Gut Shot
4 Shrine of Burning Rage
4 Volt Charge
2 Hellion Crucible
21 Mountain

Sideboard

1 Arc Trail
2 Batterskull
1 Dismember
1 Koth of the Hammer
2 Pillar of Flame
2 Slagstorm
2 Torch Fiend
3 Torpor Orb
1 Zealous Conscripts

Quaterfinalist – John-Joseph Wilks

1 Acidic Slime
4 Avacyn’s Pilgrim
4 Birds of Paradise
4 Blade Splicer
2 Borderland Ranger
1 Elesh Norn, Grand Cenobite
3 Elvish Visionary
2 Huntmaster of the Fells
4 Restoration Angel
1 Thalia, Guardian of Thraben
1 Thragtusk
1 Wolfir Silverheart
1 Wurmcoil Engine
1 Zealous Conscripts
3 Birthing Pod
4 Bonfire of the Damned
4 Cavern of Souls
4 Copperline Gorge
4 Gavony Township
4 Razorverge Thicket
4 Forest
1 Mountain
2 Plains

Sideboard

1 Ancient Grudge
3 celestial Purge
1 Crushing Vines
1 Fiend Hunter
1 Ground Seal
1 Hero of Bladehold
1 Melira, Sylvok Outcast
1 Mirran Crusader
1 Pillar of Flame
1 Sublime Archangel
1 Thalia, Guardian of Thraben
1 Thragtusk
1 Zealous Conscripts

Quaterfinalist – Michael Parker

1 Birds of Paradise
1 Frost Titan
2 Huntamster of the Fells
4 Primeval Titan
4 Solemn Simulacrum
4 Sphere of the Suns
2 Bonfire of the Damned
4 Green Sun’s Zenith
4 Ponder
4 Rampant Growth
4 Temporal Mastery
3 Cavern of Souls
4 Glimmerpost
4 Hinterland Harbour
2 Inkmoth Nexus
2 Kessig Wolf Run
1 Rootbound Crag
1 Sulfur Falls
6 Forest
2 Island
1 Mountain

Sideboard

2 Ancient Grudge
2 Beast Within
3 Blasphemous Act
1 Daybreak Ranger
1 Frost Titan
2 Huntmaster of the Fells
2 Thragtusk
2 Wurmcoil Engine

As always, special thanks to Kim Warren for her time and effort in providing this top 8 deck lists.

 

 

Please let us know what you think below...

Visit our Manaleak online store for the latest Magic: the Gathering singles, spoilers, exclusive reader offers, sales, freebies and more!

Magic The Gatherig Freebies Giveaways