Manchester 2012 Standard PTQ Top 8 Deck Lists

1385
2011 Pro Tour Honolulu Qualifiers – PTQ Honolulu Schedule

Manchester 2012 Standard PTQ Top 8 Deck Lists

Winner – Levi Mochan

3 Phyrexian Metamorph
3 Solemn Simulacrum
2 Wurmcoil Engine
1 Batterskull
2 Ratchet Bomb
3 Sphere of the Suns
2 Tumble Magnet
2 Tamiyo, the Moon Sage
3 Tezzeret, Agent of Bolas
1 Devil’s Play
2 Forbidden Alchemy
3 Galvanic Blast
2 Go for the Throat
1 Pillar of Flame
3 Ponder
2 Slagstorm
1 Whiplare
4 Blackcleave Cliffs
2 Buried Ruin
4 Darkslick Shores
2 Desolate Lighthouse
2 Evolving Wilds
3 Sulfur Falls
3 Island
3 Mountain
1 Swamp

Sideboard

2 Ancient Grudge
1 Blasphemous Act
2 Grafdigger’s Cage
1 Karn Liberated
1 Mimic Vat
2 Negate
1 Nihil Spellbomb
1 Phantasmal Image
1 Pillar of Flame
1 Sever the Bloodline
2 Zealous Conscripts

Finalist – Michael Readhead

4 Blood Artist
2 Cemetery Reaper
4 Diregraf Ghoul
3 Falkenrath Aristocrat
2 Fume Spitter
4 Geralf’s Messenger
4 Gravecrawler
1 Phyrexian Metamorph
1 Mortarpod
3 Brimstone Volley
2 Geth’s Verdict
2 Go for the Throat
2 Killing Wave
3 Tragic Slip
4 Blackcleave Cliffs
4 Cavern of Souls
4 Dragonskull Summit
1 Mountain
10 Swamp

Sideboard

2 Bonfire of the Damned
2 Crypt Creeper
2 Doom Blade
2 Gloom Surgeon
1 Killing Wave
1 Phyrexian Metamorph
1 Pillar of Flame
2 Sword of War and Peace
2 Zealous Conscripts

Semifinalist – Jack Mitchell-Burns

3 Phyrexian Metamorph
2 Spellskite
2 Wurmcoil Engine
1 Batterskull
3 Ichor Wellspring
1 Mimic Vat
1 Mox Opal
2 Mycosynth Wellspring
3 Pristine Talisman
2 Ratchet Bomb
3 Trading Post
4 Tezzeret, Agent of Bolas
4 Black Sun’s Zenith
3 Despise
1 Doom Blade
3 Go for the Throat
2 Buried Ruin
4 Darkslick Shores
4 Drowned Catacombs
1 Ghost Quarter
2 Inkmoth Nexus
3 Phyrexia’s Core
1 Island
6 Swamp

Sideboard

2 Curse of Death’s Hold
2 Flashfreeze
1 Ghost Quarter
2 Grafdigger’s Cage
2 Nihil Spellbomb
2 Phantasmal Image
1 Spellskite
3 Vampire Nighthawk

Semifinalist – Fabian Quinn

3 Grave Titan
1 Phyrexian Metamorph
4 Solemn Simulacrum
2 Wurmcoil Engine
4 Pristine Talisman
4 Sphere of the Suns
2 Curse of Death’s Hold
3 Karn Liberated
2 Liliana of the Veil
2 Black Sun’s Zenith
2 Go for the Throat
3 Mutilate
2 Sever the Bloodline
2 Tragic Slip
2 Buried Ruin
4 Cavern of Souls
18 Swamps

Sideboard

2 Batterskull
1 Black Sun’s Zenith
1 Curse of Death’s Hold
3 Despise
2 Memoricide
2 Mimic Vat
3 Nihil Spellbomb
1 Praetor’s Grasp

Quarterfinalist – James Fawcett

1 Acidic Slime
3 Avacyn’s Pilgrim
4 Birds of Paradise
3 Blade Splicer
1 Borderland Ranger
1 Deadeye Navigator
1 Elesh Norn, Grand Cenobite
2 Elvish Visionary
1 Frost Titan
4 Phantasmal Image
1 Phyrexian Metamorph
3 Restoration Angel
1 Silklash Spider
1 Solemn Simulacrum
1 Stonehorn Dignitary
1 Sun Titan
2 Thragtusk
4 Birthing Pod
1 Venser, the Sojourner
3 Cavern of Souls
1 Gavony Township
4 Hinterland Harbour
4 Razorverge Thicket
3 Seachrome Coast
1 Sunpetal Grove
6 Forest
1 Island
1 Plains

Sideboard

1 Acidic Slime
1 Consecrated Sphinx
3 Crushing Vines
3 Flashfreeze
1 Spellskite
1 Stonehorn Dignitary
1 Thalia, Guardian of Thraben
1 Thragtusk
1 War Priest of Thune
1 Wurmcoil Engine
1 Viridian Corrupter

Quarterfinalist – Declan Jones

1 Augur of Bolas
4 Delver of Secrets
4 Geist of St Traft
3 Restoration Angel
4 Snapcaster Mage
3 Runechanter’s Pike
1 Dismember
4 Gitaxian Probe
2 Gut Shot
3 Mana Leak
1 Mutagenic Growth
4 Ponder
3 Thought Scour
4 Vapor Snag

Sideboard

3 Blade Splicer
1 Celestial Purge
2 Divine Offering
2 Mental Misstep
3 Phantasmal Image
1 Surgical Extraction
1 Sword of Feast and Famine
2 Timely Reinforcements

Quarterfinalist – Pierre Picot

1 Acidic Slime
1 Birds of Paradise
1 Borderland Ranger
2 Huntmaster of the Fells
4 Primeval Titan
4 Solemn Simulacrum
2 Thragtusk
2 Bonfire of the Damned
3 Entreat the Angels
2 Farseek
4 Green Sun’s Zenith
4 Rampant Growth
4 Terminus
4 Cavern of Souls
4 Glimmerpost
1 Inkmoth Nexus
1 Kessig Wolf Run
4 Razorverge Thicket
1 Rootbound Crag
4 Sunpetal Grove
4 Forest
1 Mountain
2 Plains

Sideboard

1 Acidic Slime
2 Ancient Grudge
2 Beast Within
2 Crushing Vines
2 Karn Liberated
2 Surgical Extraction
1 Thragtusk
3 Timely Reinforcements

Quarterfinalist – Rob Wagner

4 Blade Splicer
3 Phantasmal Image
4 Restoration Angel
4 Snapcaster Mage
2 Sun Titan
1 Oblivion Ring
2 Gideon Jura
1 Dismember
1 Forbidden Alchemy
3 Go for the Throat
2 Gut Shot
1 Lingering Souls
1 Mana Leak
4 Ponder
3 Thought Scour
1 Cavern of Souls
4 Darkslick Shores
2 Drowned Catacombs
2 Evolving Wilds
2 Glacial Fortress
1 Isolated Chapel
4 Seachrome Coast
2 Vault of the Archangel
3 Island
2 Plains
1 Swamp

Sideboard

2 Celestial Purge
2 Day of Judgement
2 Dissipate
2 Divine Offering
1 Negate
2 Nihil Spellbomb
1 Sever the Bloodline
1 Tamiyo, Moon Sage
2 Timely Reinforcements

 

With special thanks to Kim Warren, judge extraordinaire, for providing the list.

 

Please let us know what you think below...

Visit our Manaleak online store for the latest Magic: the Gathering singles, spoilers, exclusive reader offers, sales, freebies and more!

Magic The Gatherig Freebies Giveaways